Zdrowie i uroda

Poduszki prozdrowotne

Poduszka ortopedyczna jest bardzo kluczowym czynnikiem ochronnym higieny kręgosłupa, ale w wykonaniu tej funkcji najistotniejsze jest odpowiednie jej dopasowanie do jednostkowych wymagań używającego.
Przy dobrze wykonanym doborze, lecznicze poduszki, zwane także poduszkami ortopedycznymi stanowią najwłaściwsze podparcie dla kręgów na odcinku szyjnym podczas wielu godzin snu.

Decydując się na poduszkę anatomiczną trzeba zwrócić dużą uwagę na jej wysokość. Pacjenci śpiący w pozycji bocznej o wąskich ramionach powinni kupić poduszkę niższą niż osoby o ramionach szerokich. Osoby śpiące w pozycji na wznak powinny korzystać z poduszek anatomicznych o niższym profilu, niż osoby śpiące w pozycji bocznej. W położeniu na plecach idealnie wykazują się poduszki profilowane z podcięciem na środku, które idealnie stabilizują głowę. Największy problem pojawia się, gdy zasypiamy na brzuchu. Jest to pozycja najgorsza dla kręgów szyjnych i w takim przypadku poduszka ortopedyczna musi być kategorycznie bardziej spłaszczona i miękka. Śpiąc na brzuchu nie zaleca się korzystać z poduszek profilowanych, z wyłączeniem tych, które są rekomendowane dla takiej pozycji snu.

Oprócz kształtów i wielkości poduszki ergonomicznej niezwykle ważny jest rodzaj i jakość tworzyw wykorzystanych do jej produkcji. Poduszki ortopedyczne wyprodukowane są przeważnie z tworzyw termoelastycznych (zmieniających swą elastyczność pod wpływem wzrostu temperatury ciała – tak zwane poduszki z pamięcią), z lateksu (materiał uzyskany z soku mlecznego roślin kauczukowych) oraz z tradycyjnych tworzyw poliuretanowych.

I tu pojawia się problem wykonania. Niestety tanie poduszki anatomiczne bardzo rzadko wykazują się pożądaną rozciągliwością, zwykle są zbyt twarde, i zamiast umniejszać napięcia mięśniowe, wywołują bóle szyi i karku.

Droższe poduszki ergonomiczne, idealnie dobrane, zapewniają umięśnieniu szyi i ramion pełen relaks, polepszają jakość snu, likwidują chrapanie oraz zmniejszają dolegliwości bólowe w obrębie szyi i barków.

Zakup odpowiedniej poduszki ergonomicznej niestety zawsze wiąże się z dużym wydatkiem i można śmiało stwierdzić, że jest to ich jedyna wada.

B4 Valde